Veris VMD1B-F120A 15A SPDT Socket DIN Relay 120V
Images for general purposes only. Actual may be different than depicted.
SKU: VMD1B-F120A
Rating:
Quantity Price Stock
1
Call 1-866-494-4610 for stock
1
VMD1B-F120A
The Veris VMD1B-F Series are full-featured SPDT blade style relays for socket/DIN mounting. The VMD1B-F Series are equipped with an LED for coil proof, a flag for contact proof, an override lever, and a push-to-test button for momentary contact control. The VMD1B-F allows for instant and conclusive troubleshooting. Never wonder if the relay, control system, or wiring is the cause of a problem. The DIN-rail-compatible VBD1B-F sockets feature a slim design with finger-safe terminals and a removable hold-down clip. Never struggle with wire clips again. Benefits of full featured model   Color-coded push button...allows manual operation of relay. AC coils red or DC coils blue Removable override lever...when activated, locks push button and contacts in the powered position Flag indicator...shows relay status in manual or powered condition LED status lamp...shows coil “ON” or “OFF” status I.D. tag/write-on plastic label...used for identification of relays in multi-relay circuits 2-Way side or DIN rail mounting system...retrofits existing panel mounting and 35mm DIN rail